Kirtan krija predstavlja jednu od tri najznačajnije krije u čitavoj Kundalini jogi. Bila je i ostala jedna od najosnovnijih tehnika koja se preporučuje ne samo svakom studentu Kundalini joge, već svakom čoveku na planeti.
Ona je spoj mantri, mudri, vizualizacije i fokusa u tačno određenom vremenskom intervalu. Svi aspekti predstavljaju neodvojivu celinu tokom izvođenja ove krije, i svi dolepomenuti efekti se neće desiti ukoliko dođe do najmanje devijacije nekih od ovih aspekata.
Master Kundalini joge, Jogi Badžan, rekao je da ako svo njegovo učenje nestane, da sačuvamo samo Kirtan kriju i to će biti dovoljno da pomogne čoveku. S obzirom na efekte koji su bili evidentni i zapanjujući, čitav se medicinski tim iz Amerike odlučio da uradi duboko i opsežno istraživanje uticaja ove meditacije na čoveka.
U tom istraživanju radili su razne eksperimente, radili tačno prema datim instrukcijama, menjali instrukcije, menjali vreme, mantre - pokazalo se da isključivo tehnika koju je Jogi Badžan pokazao radi.
Šta to radi?
Jedna od najosnovnijih stvari je da povećava telomeraze za 40%. Do tada niko nije verovao da se telomeraze uopšte mogu povećati prirodnim putem, te je cela priča završila u naučnim medicinskim krugovima i časopisima širom Amerike.
Šta su telomeraze?
Elizabet Blekbrn je dobila Nobelovu nagradu za medicinu 2009. zbog otkrića telomeraza, esencijalne karike u repliciranju DNK. Telomeraza je ribonukleinski protein, enzim koji obnavlja DNK koja se razgradi prilikom deobe ćelije. Elizabet je otkrila da telomeraze mogu da spreče, pa čak i neutrališu skraćivanje telomera.
Telomeri su krajevi hromozoma koji liče na njihove kape i imaju ulogu da štite hromozome i nasledne osobine smeštene u njima. I kako se telomeri skraćuju, tako i naše ćelije brže umiru i mi brže starimo i brže se razboljevamo.
Starenje je, kažu naučnici, zapisano u genima. Oni su ti koji utiču na intezitet i brzinu starenja, te tako neko stari brže, neko sporije. U jogi se smatra da mi svojim postupcima možemo da menjamo taj proces i da bi čovek, ukoliko bi praktikovao čak i najosnovnije jogijske tehnike, mogao da živi u proseku 120 godina, bez hroničnih bolesti kakve su karakteristične za čoveka koji živi modernim načinom života.
Šta još radi?
Utiče na razna oboljenja vezana za nervni sistem poput Alchajmerove bolesti, demencije, stresa, nervoze, depresije, blažih oblika kognitivnih oboljenja.
SPECT skrininzi mozgova ljudi koji su radili ovu kriju u odnosu na ljude koji nisu pokazali su da Kirtan Krija:
Poboljšava kogniciju za 50%
Smanjuje Alchajmerovu bolest za 12.5%
Smanjuje demenciju za 6.25%
Olakšava protok krvi kroz mozak za 12.5%
Poboljšava spavanje za 18.75%
Poboljšava memoriju za 31.25%
Smanjuje stres za 37.5%
Umanjuje anksioznost za 18.75%
Umanjuje simptome depresije za 12.5%
Utiče na regulaciju gena koji smanjuju inflamaciju gena za 12.5%
Utiče na poboljšanje gena za regulaciju imunog sistema za 6.25%
Poboljšava koncentraciju za 6.25%
Umanjuje bolove za 6.25%
Poboljšava probleme kod blažih kognitivnih poremećaja za 6.25%
Poboljšava posttraumatski stresni poremećaj za 6.25%
Dalja CEST istraživanja su pokazala da takođe reguliše čitav frontalni korteks (čeoni režanj) i mali mozak koji su nakon Kirtan krije postajali mnogo jedriji, puniji, kao i da reguliše menstrualne cikluse jer dolazi do ravnoteže u čitavom sistemu organa za razmnožavanje.
Jogi Badžan je preporučio ženama da rade Kirtan Kriju 2.5h svaki put nakon polnih odnosa kako bi uspostavile psiho-fizičku ravnotežu u svom sistemu. Prema učenju Kundalini joge, svaki polni odnos ostavlja duboki uticaj na psihu, fizičko telo i auru najmanje sledećih 7 godina. Kirtan Krija je jedina meditacija iz čitavog učenja koja briše ove uticaje iz ženinog sistema. Takođe utiče na značajno širenje percepcije i svesnosti.
JB je rekao da osoba koja radi Kirtan kriju svaki dan 2.5h, što je maksimalna preporučena dužina njenog izvođenja po danu, i oblači se u belo od jedne do 4 godine - videće nevidljivo, čuće nečujno, shvatiće neshvatljivo - i ja kao neko ko je dugo radio ovu kriju 2.5h dnevno mogu da potvrdim.
Jedan švajcarski naučnik (zaboravila sam mu ime) 30-ih godina prošlog veka dobio je Nobelovu nagradu za otkriće važnosti hipotalamusa. On je propuštao struju kroz određene delove hipotalamusa i tako shvatio da je svaki deo hipotalamusa povezan sa nekim aspektom našeg ponašanja, bilo da je u pitanju sreća, depresija, plakanje, smeh itd. Otkrio je da stanje određenih delova hipotalamusa direktno utiče na naše emocije i kogniciju generalno, te da je, ukoliko je hipotalamus u optimalnom stanju - i čovek u optimalnom stanju.
Ništa ovo u jogijskoj nauci nije novo. Kirtan krija direktno utiče na balans hipotalamusa.
Terminologija se naravno razlikuje, moderna nauka postepeno dolazi do istih/sličnih otkrića i kockice se slažu.
Umesto telomeraza, korteksa, SPECT skrininga i ostalih stručnih termina, jogiji za ovu kriju kažu da "utiče na čitav ciklus života - iz nepreglednog rađa se pojedinačni život, iz života nastaju smrt i promena, a iz smrti i promene preporod svesti, radost postojanja i povratak životu", što je i doktorima koji su radili na ovom istraživanju postalo jasno uzimajući u obzir promene i uticaj u samoj DNK i moždanoj strukturi tokom i nakon izvođenja ove krije.
I kada uzmemo u obzir sve navedeno, nije ni čudo što je Jogi Badžan rekao da bi Kirtan Krija trebalo da preživi, čak i ako sve njegove druge tehnike nestanu vremenom.
Comments